הצמדת אזניים

מהי הצמדת אוזניים?

ניתוח הצמדת אוזניים נועד לתקן אוזניים בולטות ולא אסתטיות. תופעת האוזניים הבולטות שכיחה בקרב חמישה אחוזים מהאוכלוסייה – הסיבות לה הן גנטיות, שכן מדובר בתופעה העוברת בתורשה.

הגיל המינימלי לביצוע ניתוח הצמדת אוזניים בולטות הוא שש, כאשר האוזן מגיעה לכ-80 אחוז מגודלה הסופי. לרוב הניתוח נעשה בקרב בני נוער וצעירים על מנת למנוע סבל מיותר מילדים הסובלים מהצקות ומהעלבות של ילדים אחרים. עם זאת, אין מניעה לבצע את הניתוח בכל גיל.

בניתוח עצמו מתקנים את מבנה אפרכסות האוזניים, צורתן והזווית שבה הן מחוברות לראש, לכדי בליטה פחות משמעותית.

 

חשוב לדעת: לניתוח הצמדת אוזניים אין כל השפעה על מצב השמיעה.

 

מה כולל ההליך הרפואי וכיצד תתכוננו אליו?

קודם הכניסה לניתוח הצמדת אוזניים תיערך בדיקת סימטריה ואבחון של הסיבה לבליטתן.

משך הניתוח הוא לרוב כשעתיים, בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית בתוספת חומרים מטשטשים ומרגיעים. בניתוח עצמו נעשה בדרך כלל חתך לאורך הצד האחורי של האפרכסת – רחב יותר בחלקו העליון, צר באמצע ומתרחב מעט בחלקו התחתון.

דרך חתך זה נחשף השלד הסחוסי של האפרכסת והמנתח מבצע את השינויים המתוכננים. בסיום הניתוח החתך נתפר והאפרכסות נחבשות היטב.

 

חשוב לדעת: שלא כמו בפעולות כירורגיות מורכבות יותר, ההחלמה מהצמדת אוזניים היא קלה ומהירה, ואחרי הניתוח אין צורך באשפוז אלא בהשגחה צמודה ובביקורת רפואית למשך מספר שעות בלבד.

 

מהם הסיכונים ואיך מתמודדים איתם?

לניתוח הצמדת אוזניים בולטות יש מספר סיכונים ספציפיים ונדירים ביותר, כגון ריפוי לא תקין וא-סימטריה.

כמו כן, ייתכנו סיבוכים נוספים העלולים להתרחש בכל פעולה כירורגית, כמו דימום יתר, זיהום וצלקת לא יפה.

 

תהליך ההחלמה

ההחלמה מהצמדת אוזניים אינה כוללת כאבים כמו בפעולות כירורגיות אחרות, ואילו הכאבים הקלים שמופיעים מטופלים במשככים שמעלימים אותם כליל.

בחלק הראשון של תקופת ההחלמה, בין שבוע לעשרה ימים, האוזניים ייחבשו בצורת קסדה שתשמור על תוצאות הניתוח. כמו כן יש להקפיד לא לשכב על האוזניים.

 

חשוב לדעת: גם אחרי הסרת החבישות והוצאת התפרים יש להימנע ממשחקי כדור ומכל סוג של ספורט אגרסיבי למשך חודש, כל זאת בהתאם להנחיות הרופא המנתח.

 

תוצאות

התיקון האסתטי של הצמדת אוזניים נשמר היטב, כך שלא תיאלצו לעבור בעתיד ניתוח נוסף. החתך המבוצע בהליך הכירורגי ממוקם בדרך כלל מאחורי האוזן ואינו נראה לעין.

Call Now Button דילוג לתוכן